Projekty domów - bliźniaków

0
2199

Bliźniaki to typ zabudowy, który często można spotkać w miastach, gdzie oprócz blokowisk powstają osiedla domów o zabudowie bliźniaczej lub szeregowej ( co wynika często z małej ilości miejsca). Jakie są zalety mieszkania w takich domach?
Projekty domów bliźniaczych sprawdzą się wszędzie tam, gdzie działka nie jest rozległa. Bliźniaki buduje się zwykle jako domy o lustrzanym odbiciu. Bardzo często obszar sąsiadujący ze ścianą drugiego bliźniaka jest wykorzystywany jako garderoba lub spiżarnia - dzięki temu można zniwelować niewielką niedogodność tego typu zabudowy jaką jest mieszkanie z kimś ścianę w ścianę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań skutecznie można stłumić hałas dochodzący zza ściany. Wspólna ściana posiada jednak i pewne zalety: przyczynia się do obniżenia trwałych kosztów ogrzewania domu. Koszt budowy bliźniaka można obniżyć poprzez wybór tych samych technologii i materiałów. Uzgodnienie wspólnej wizji ostatecznego wyglądu domów w zabudowie bliźniaczej jest ważne również ze względu na walory estetyczne. Bliźniak, którego jednak strona wygląda zupełnie inaczej niż druga traci bardzo wiele na wartości.
Warto wspomnieć również o tym, że bliźniaki nie muszą być lustrzanym odbiciem, choć trzeba przyznać, że taki projekt domów jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Zdarzają się również rozwiązania niebanalne jak oddzielenie dwóch domów za pomocą trzeciego budynku, lub rezygnacja z symetryczności poprzez na przykład dobudowanie do domu garażu.
Projekt domu w zabudowie bliźniaczej powinien przypaść do gustu osobom, które chcą znaleźć kompromis pomiędzy mieszkanie w bloku a samodzielnym, wolno stojącym domem znajdującym się w izolacji od innych zabudowań. Bliźniak może wyglądać naprawdę dobrze tylko wtedy, gdy właściciele obydwu domów dojdą ze sobą do porozumienia i wspólnie ustalą, jak ma wyglądać ich po części wspólny dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here