Co warto wiedzieć o adaptacji projektu domu?

0
1853

Kiedy po przejrzeniu wielu projektów domów wybierze się jeden, najbardziej optymalny pod względem własnych oczekiwań i możliwości, to kolejnym krokiem stać się musi jego adaptacja.

Adaptacja projektu - dopuszczalne zmiany

Decydując się na projekt gotowy, jego dokumentację zawsze należy bowiem “dopasować” do posiadanej działki. Zadaniem tym zająć się musi zawsze architekt. Zdecydować się tutaj można na wybór miejscowego projektanta, który będzie najlepiej orientował się w zwyczajach lokalnego urzędu. Jednak nie jest to wymagane - i wybór takiej osoby może być dowolny. Warto wiedzieć o tym, że każdy gotowy projekt domu jest objęty prawem autorskim. Jednak można w nim dokonywać pewnych zmian: ich możliwy zakres określa dołączona do projektu dokumentacja. Najczęściej mogą one dotyczyć:
- wymiany dachu czy kąta jego nachylenia albo przekrojów elementów konstrukcji dachowej,
- liczby i/lub układu okien,
- zmiany kolorystyki elewacji,
- wymiarów fundamentów i wybudowania piwnicy,
- użycia innych materiałów do budowy stropów i ścian,
- kształtu podjazdów albo tarasów,
- instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej i centralnego ogrzewania.
Każdy inwestor (czyli osoba planująca budowę domu), może wystąpić z zapytaniem o dodatkowe zmiany czy poprawki. Otrzyma on wtedy pisemny dokument, który będzie uprawniał architekta z wybranej pracowni do wykonania tych zmian.

Wykonanie adaptacji projektu

Zadaniem tym musi zająć się architekt, który posiada odpowiednie uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Do jego obowiązków należeć będzie:
1. Naniesienie zmian w gotowym projekcie.
2. Przygotowanie projektu zagospodarowania terenu dla działki (w tym części opisowej oraz zestawienia dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę).
3. Określenie warunków posadowienia budynku i jego kategorii (a to wykonuje się na podstawie badań geotechnicznych gruntu).
4. Dostosowanie projektu domu do obowiązujących warunków zabudowy czy planu zagospodarowania przestrzennego (także w prawie lokalnym).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here